Poradny pro Vaše zdraví

Přírodní barvení vajíček

Velikonoce jsou za dveřmi a vy přemýšlíte, jak ozdobit vajíčka letos? Zůstaňte i během velikonočních svátků na ekologické vlně a obarvěte vajíčka přírodně, podle starých dobrých rad našich babiček a prababiček. S pomocí přírodních materiálů dosáhnete celé palety krásných barev, díky trošce tuku se pak vajíčka budou výstavně lesknout. Pokud jste zvyklí na barvení vajíček syntetickými prostředky, vězte, že přírodní barvení bude trvat o něco déle. Má ale své kouzlo, každé vajíčko je originál, barva na něj chytne trošku jinak a nikdy nebude jednolitá. V tom ale tkví samotné kouzlo přírodního barvení: experimentujte, hrajte se a buďte mile překvapeni kouzelným výsledkem.

                             vajicka barvena prirodne artikelfull

Jak probíhá barvení?

Každé vajíčko před samotným barvením dobře omyjte a co možná nejlépe odmastěte, aby na něj barva dobře chytla. Využijte k tomu např. ekologický prostředek na nádobí, postačit by ale měla i teplá voda se špetkou jedlé sody.

Do hrnce vložte přírodní barvící materiál (viz níže), zalijte vodou (cca 750 ml), mírně osolte a přidejte 2 lžíce octa. Přiveďte k varu, přidejte vajíčka a nechte dalších 10 minut vařit. Pak stáhněte z plamene, vajíčka však nechte v hrnci s vodou až do úplného vychladnutí. TIP: Pokud se vám zdají vajíčka málo barevně výrazná, můžete je v nálevu nechat namáčet i celou noc.

Čím barvit?

Při správném výběru barvících materiálů můžete dosáhnout celé palety barev. Představíme vám rádi alespoň několik z mnoha možností. Mějte na paměti, že čím více barvícího materiálu do hrnce přidáte, tím vyšší výsledné sytosti dosáhnete. Výsledný efekt také závisí od přirozené barvy skořápek, na bílých samozřejmě barva ulpí lépe, než na skořápkách béžových či tmavších.

                                     vajicka barvena prirodne nalestena artikelfull

ŽLUTÁ

O sluníčkovou barvu vajíček se postará kurkuma. Na zhruba 750 ml vody budete potřebovat asi 3 vrchovaté lžíce kurkumy.

ORANŽOVÁ

Tmavě žluté až oranžové barvy docílíte vařením vajíček spolu s 2 nastrouhanými mrkvemi. O tmavší oranžový odstín se postará také červená paprika.

RŮŽOVÁ

Pro romantická růžová vajíčka využijte barvící sílu červené řepy. Stačit vám bude jedna větší nebo 2-3 menší kousky. Vložit ji můžete celou, pokrájenou na menší kostičky, případně využijte pouze slupky z několika kousků a na zbytku si pochutnejte.

ČERVENÁ

Červeného odstínu vajíček docílíte buď vařením v červeném vínu (i do něj ale přidejte dvě lžíce octa) nebo delším luhování vajíček v odvaru z červené řepy. Vyzkoušet můžete také slupky z červených cibulí, odstín ale v tomto případě nebude tak intenzivní.

Věděli jste, že…? Červená vajíčka byla považována za nejdůležitější, každá dívka si červené vajíčko nechávala pro chlapce, do kterého byla zamilovaná. Červená barva byla nejenom symbolem lásky, ale také měla chránit před zlými démony.

ZELENÁ

Pro svěží jarní barvu využijte barvící schopnosti špenátu nebo kopřivy, za vyzkoušení také stojí petrželová nať. Pro svěžejší odstín doporučujeme do „vývaru“ přidat špetku kmínu.

MODRÁ

O krásně modrá vajíčka se postarají listy červeného zelí. Nakrájejte zhruba čtvrtinu hlávky. Pokud namísto octa přidáte lžíci jedlé sody, výsledná barva bude temnější, až do fialovohněda. Temně modré až šedé barvy docílíte také luhováním vejce v borůvkovém vývaru nebo v silném ibiškovém čaji se lžící octa.

TIP: Pokud máte vajíčka bílá, zbarví je červené zelí do bledě modré barvy, pokud máte vajíčka hnědá, výsledná barva bude spíše do modrozelena.

HNĚDÁ

Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji.

ČERNÁ

Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.

                                     vajicka prirodne barvena obtisky artikelfull

Obtisky – chtěné, či nechtěné?

Je také potřeba si dát pozor na to, aby se např. slupky během vaření na vajíčka nepřilepily, vytvořily by na nich totiž nehezké mapy. Řešením je vložit barvící materiál do gázy nebo síťovaného sáčku, případně během celého procesu barvení vajíčka bedlivě sledovat a průběžně otáčet.

Pokud naopak o dekorativně otisknutá vajíčka stojíte, před samotným vařením vajíčko vložte do obyčejné punčochy, ke skořápce přiložte tvarem zajímavý lístek či květ (o hezký efekt se postará například čtyřlístek nebo květ fialky, ale také kousek kapradí) a punčochu dobře utáhněte a zauzlujte.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv techniku a barvu, přejeme vám z LÉKÁRNY U HYGIE Veselé Velikonoce!

 
 
 
 
 

 

Klientská karta s výhodami

Připojte se do našeho Věrnostního programu a získáte výhody, které vycházejí vstříc vašim individuálním potřebám.

Více

Aktuální akční leták

Vyberte si z široké nabídky akčních produktů pro Vaše zdraví.

Více

Karty a poukázky

V naší lékárně můžete uplatnit tyto karty a poukázky

karty a poukázky

 
eRecept

Pokud máte eRecept, tak si jej můžete kdykoliv a kdekoliv rezervovat a Vaši rezervaci pohodlně vyzvednout v naší lékárně.

Co je potřeba udělat?

Online rezervace

 

TÉMA MĚSÍCE

Osteoporóza se nevyhýbá ani mužům

Osteoporóza je chronické onemocnění, kost se ztenčuje, řídne a je náchylnější ke zlomení. Toto onemocnění je o to zákeřnější, že ze začátku nebolí ani o sobě nedává vědět jinými, subjektivně nepříjemnými pocity.

Číst dál...

Potřebujete poradit?

V naší on-line poradně Vám rádi podáme informace o lécích, které doporučíme dle Vašich obtíží, o jejich účincích, způsobu použití, bezpečném užívání kombinací léků apod.

Vstoupit

 

Novinky e-mailem

Odebírat

Chcete pravidelně dostávat informace o akčních nabídkách a slevách? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Lékárna U Hygie - Vždy něco navíc!

Široký sortiment skladem

Žádné nahrazování podobnými léky. Váš lék je ihned k dispozici, jen ve výjimečných případech je třeba jej objednat a můžete ho mít k dispozici ještě týž nebo následující den.

Klid a bezpečí pro Vás

Naše zkušené magistry farmacie Vám ochotně poradí a vysvětlí vše, týkající se léků a jejich bezpečného užívání (např. při kombinaci s jinými léky, při specifických obtížích apod.)

To nejlepší pro vaše zdraví

V našem širokém sortimentu naleznete bez čekání vše, co vyžaduje zdravotní stav Vás i kohokoliv z Vaší rodiny. Poradíme Vám jak ušetřit a zároveň co nejúčinněji pečovat o zdraví.

Copyright © 2018-2021 Arvisimax s.r.o. Všechna práva vyhrazena.