Poradny pro Vaše zdraví

Plísňová onemocnění

Plísní se v našem prostředí nachází nepředstavitelné množství a jejich spory se vznášejí všude kolem nás. Jedná se o mikroskopické houby, které pro zdravého člověka za normálních okolností nepředstavují žádné riziko. To se zvyšuje v případě jejich zvýšené koncentrace na jednom místě. S teplým počasím je klima pro růst plísní na našem těle přímo ideální. Kožní plísňová onemocnění najdeme nejčastěji na nohou, postižené bývá zejména meziprstí a nehty.

Svědění, pálení, zarudnutí, suchost, šupinatost, praskání nebo mokvání, puchýřky či otok kůže jsou nejčastějšími projevy mykóz. Z pohledu nakažlivosti je nejrizikovější variantou plíseň bez znatelných potíží. Napadený člověk se pro svoje okolí stává zdrojem infekce, která se může snadno přenést zejména na oslabeného jedince. Mezi nejčastější původce kožních mykóz patří dermatofyty, kterým „chutná“ bílkovina keratin. Ta je základní stavební jednotkou povrchové vrstvy kůže, ale také vlasů, chlupů a nehtů. Proto mykózu nepodceňujte, při neléčení nebo zanedbání léčby se může rozšířit i na jiné části těla. K nejohroženějším patří lidé se sníženou imunitou, pacienti s žilním onemocněním dolních končetin a diabetici.

Jak mykózu léčit?

Léčení není snadné, musí být pravidelné, vytrvalé a důsledné. Onemocnění má totiž tendenci k chronickému průběhu a může se komplikovat. K léčbě se nejčastěji používají tzv. antimykotika v podobě mastí, krémů, past, roztoků, sprejů či šampónů, protože zevní aplikace zaručuje vyšší koncentraci účinné látky v léčeném místě. Lokální terapie trvá obvykle 4–6 týdnů a antimykotikum je třeba vybírat podle stádia onemocnění a lokalizace. Někdy je nutné antimykotika měnit, protože původci si na ně zvykají. U těžších infekcí je kromě zevní terapie nutno zahájit i terapii vnitřní.

Jak můžeme vzniku mykózy předejít?

Zásadní je dodržování preventivních opatření:
− nosit prodyšné prádlo, ponožky a obuv
− důsledná hygiena, po koupeli místa zapářky důkladně vysušit
− v hotelových pokojích, společných šatnách, wellness či sprchách nechodit naboso
− boty nechat vždy dobře vysušit, případně je ošetřit speciálním desinfekčním sprejem do bot, zvláštní péče by měla být věnována sportovní obuvi
− nepoužívat cizí ručníky, manikúru či obuv (pozor na pantofle pro návštěvy)
− prát alespoň na 60 °C (prát se mnohdy dají i vložky do bot)
− častěji měnit ložní prádlo
Stydlivost není na místě, o možnostech léčby se co nejdříve poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, včasná diagnóza je často největší zárukou úspěchu.

 

 

 

 

Klientská karta s výhodami

Připojte se do našeho Věrnostního programu a získáte výhody, které vycházejí vstříc vašim individuálním potřebám.

Více

Aktuální akční leták

Vyberte si z široké nabídky akčních produktů pro Vaše zdraví.

Více

Karty a poukázky

V naší lékárně můžete uplatnit tyto karty a poukázky

karty a poukázky

 
eRecept

Pokud máte eRecept, tak si jej můžete kdykoliv a kdekoliv rezervovat a Vaši rezervaci pohodlně vyzvednout v naší lékárně.

Co je potřeba udělat?

Online rezervace

 

TÉMA MĚSÍCE

Osteoporóza se nevyhýbá ani mužům

Osteoporóza je chronické onemocnění, kost se ztenčuje, řídne a je náchylnější ke zlomení. Toto onemocnění je o to zákeřnější, že ze začátku nebolí ani o sobě nedává vědět jinými, subjektivně nepříjemnými pocity.

Číst dál...

Potřebujete poradit?

V naší on-line poradně Vám rádi podáme informace o lécích, které doporučíme dle Vašich obtíží, o jejich účincích, způsobu použití, bezpečném užívání kombinací léků apod.

Vstoupit

 

Novinky e-mailem

Odebírat

Chcete pravidelně dostávat informace o akčních nabídkách a slevách? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Lékárna U Hygie - Vždy něco navíc!

Široký sortiment skladem

Žádné nahrazování podobnými léky. Váš lék je ihned k dispozici, jen ve výjimečných případech je třeba jej objednat a můžete ho mít k dispozici ještě týž nebo následující den.

Klid a bezpečí pro Vás

Naše zkušené magistry farmacie Vám ochotně poradí a vysvětlí vše, týkající se léků a jejich bezpečného užívání (např. při kombinaci s jinými léky, při specifických obtížích apod.)

To nejlepší pro vaše zdraví

V našem širokém sortimentu naleznete bez čekání vše, co vyžaduje zdravotní stav Vás i kohokoliv z Vaší rodiny. Poradíme Vám jak ušetřit a zároveň co nejúčinněji pečovat o zdraví.

Copyright © 2018-2021 Arvisimax s.r.o. Všechna práva vyhrazena.