Poradny pro Vaše zdraví

Opět tu máme jaro…a alergie také!

Jaro je obdobím kvetoucích stromů a květin, sluníčka a pohody. Pro některé představuje toto období nepříjemné peklo.

Co je to vlastně alergie?

Alergie je nepřiměřená reakce organismu na určitou látku, se kterou se běžně setkáváme v našem prostředí. Látky (alergeny), které jsou pro zdravé jedince neškodné, způsobují u alergiků obranné reakce imunitního systému. Zdrojem alergenů může být pyl, prach, peří, srst, potraviny či léky, plísně, roztoči, hmyz a další.

Projevy alergií:

spektrum projevů alergií je velmi široké – od kožních reakcí (zarudnutí pokožky, ekzém, kopřivka), kýchání, alergické rýmy, zarudnutí a slzení očí, dušnost, bolest v uších a zhoršení sluchu až po život ohrožující anafylaktický šok.

Výskyt:

Alergická onemocnění patří mezi jednu z nejčastějších skupin imunitních onemocnění. Odhaduje se, že 40-60% populace trpí některým druhem alergie. Počet alergiků v populaci stále narůstá, především ve vyspělých zemích a větších městech. Důvodů pro tento nepříznivý trend je několik: znečištěné ovzduší, stres, dědičnost ale i tzv. „hygienická teorie“.

Jednou z nejvíce ohrožených skupin jsou děti. Pokud jeden z rodičů trpí alergií, dostává jeho potomek do vínku až 30%-ní pravděpodobnost, že bude také alergikem. V případě obou rodičů – alergiků, stoupá tato pravděpodobnost až na 70-80%.

Léčba

Léčba alergie spočívá v eliminaci alergenu, je –li to možné. Dále postupujeme dle projevů- někdy je dostačující lokální léčba, jindy nutno nasadit celkovou – nejčastěji antihistaminika. Podávání antihistaminik je většinou sezónní, někteří jedinci bohužel trpí alergií po celý rok a jsou nuceni užívat léky celoročně. Je proto vhodné volit přípravky, které alergika v životě a při jeho aktivitách neomezují.

Při výběru antihistaminik by měl být kladen důraz na způsob dávkování léku (ideálně 1x denně) a na úrovni sedativnosti přípravku tak, aby jeho užívání co nejméně narušilo běžné denní aktivity (např. účinná látka loratadin). Toto hledisko je klíčové především pro povolání, které vyžadují stálou pozornost (např. obsluha strojů, profesní řidiči, piloti, ale i pro zachování pozornosti dětí ve škole).

V období grilování, sezony zahradních posezení s přáteli, je také důležité myslet na interakci léku s případným současným užíváním jídla nebo potenciací účinku alkoholu.

Klientská karta s výhodami

Připojte se do našeho Věrnostního programu a získáte výhody, které vycházejí vstříc vašim individuálním potřebám.

Více

Aktuální akční leták

Vyberte si z široké nabídky akčních produktů pro Vaše zdraví.

Více

Karty a poukázky

V naší lékárně můžete uplatnit tyto karty a poukázky

karty a poukázky

TÉMA MĚSÍCE

Tipy na dárky

Přemýšlíte nad dárkem pro své nejbližší? Zamysleli jsme se za vás a přinášíme vám pár tipů, se kterými určitě nešlápnete vedle.

Číst dál...

Potřebujete poradit?

V naší on-line poradně Vám rádi podáme informace o lécích, které doporučíme dle Vašich obtíží, o jejich účincích, způsobu použití, bezpečném užívání kombinací léků apod.

Vstoupit

Novinky e-mailem

Odebírat

Chcete pravidelně dostávat informace o akčních nabídkách a slevách? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Lékárna U Hygie - Vždy něco navíc!

Široký sortiment skladem

Žádné nahrazování podobnými léky. Váš lék je ihned k dispozici, jen ve výjimečných případech je třeba jej objednat a můžete ho mít k dispozici ještě týž nebo následující den.

Klid a bezpečí pro Vás

Naše zkušené magistry farmacie Vám ochotně poradí a vysvětlí vše, týkající se léků a jejich bezpečného užívání (např. při kombinaci s jinými léky, při specifických obtížích apod.)

To nejlepší pro vaše zdraví

V našem širokém sortimentu naleznete bez čekání vše, co vyžaduje zdravotní stav Vás i kohokoliv z Vaší rodiny. Poradíme Vám jak ušetřit a zároveň co nejúčinněji pečovat o zdraví.

Copyright © 2018 Arvisimax s.r.o. Všechna práva vyhrazena.