Poradny pro Vaše zdraví

Intimní zdraví ženy a vaginální mykóza

V pochvě zdravé ženy se vyskytují různé typy zdraví prospěšných mikroorganizmů. Patří mezi ně některé druhy bakterií nebo kvasinek. Pokud je poševní prostředí ženy v rovnováze, má mírně kyselé PH a tvoří přirozenou bariéru, která chrání ženu před rozvojem vaginální infekce.
Při narušení rovnováhy poševního prostředí dochází ke změně pH poševního prostředí. Z mírně kyselého pH se stává prostředí zásadité, ve kterém zdraví prospěšné bakterie nejsou schopné žít a tedy plnit svoji obrannou funkci. Zásadité prostředí naopak způsobí rozmnožení těch druhů mikroorganizmů, které způsobí vznik a rozvoj vaginální infekce.

Vaginální mykóza 

Jedním z nejčastěji se vyskytujících původců vaginální infekce je houba (kvasinka) Candida Albicans, která způsobuje vaginální mykózu (někdy označovaná jako kandidóza). Statistiky hovoří, že s vaginální mykózou se potýká alespoň jednou v životě přibližně každá třetí žena. Kvasinkám se daří ve vlhkém prostředí, kde je omezen přístup vzduchu, poševní prostředí je tedy za určitých okolností ideálním místem na jejich výskyt a množení.

Proč vzniká vaginální mykóza?

Příčinou vzniku vaginální mykózy bývají hormonální změny, menopauza, těhotenství, oslabená imunita, užívání antibiotik, nedostatečná hygiena, celková onemocnění jako cukrovka, ale často také stres, konzumace nadměrného množství sacharidů (cukrů) apod.

Jak se vaginální mykóza projevuje?

Projevy vaginální mykózy bývají poměrně výrazné a nepříjemné. Patří mezi ně svědění uvnitř i vně rodidel, pálení při močení, řídký a později tvarohovitý výtok z pochvy, bolest v podbřišku apod.

Jak se vaginální mykóza léčí?

Celková léčba spočívá zejména v režimových opatřeních, mezi které paří úprava životosprávy – omezení sacharidů ve stravě, dostatečná hygiena, vyhýbání se stresu apod.
Principem lokální terapie vaginální mykózy je léčit přímo místo výskytu infekce, tedy sliznici pochvy. Využívají se léčiva ve formě zaváděcích tablet, tobolek, čípků nebo mastí.

Preparáty s obsahem stříbra

Moderní preparáty obsahují ionty stříbra a oxid titaničitý, které účinně podporují léčbu nejenom vaginálních mykóz, ale také vaginálních infekcí způsobených bakteriemi a viry. Stříbro v těchto preparátech je přítomné ve formě, která není zdraví nijak škodlivá, nevstřebává se do těla ženy, působí pouze na místě infekce – tedy na sliznici pochvy. Tento fakt je důležitý např. pro ženy, které kojí apod. Kombinace stříbra a oxidu titaničitého pomáhají zničit původce infekce, tedy Candidu Albicans a zároveň vytvoří na sliznici pochvy ochranný film, který chrání sliznici před možnými škodlivými vnějšími vlivy. Pomáhá tím v léčbě a regeneraci sliznici pochvy.  Součástí některých preparátů jsou i kyselina hyaluronová a aloe vera, které mají hydratační a zvlhčující účinky a přispívají k lepší regeneraci sliznice.

Na koho se s problémy obrátit?

Při gynekologických problémech jakéhokoliv druhu není potřeba mít stud, nejvhodnější je navštívit svého gynekologa, který doporučí vhodnou léčbu. V některých případech je vhodné poradit se s lékárníkem. Velmi důležité je nepodceňovat projevy problémů a včas vyhledat pomoc.

 

Klientská karta s výhodami

Připojte se do našeho Věrnostního programu a získáte výhody, které vycházejí vstříc vašim individuálním potřebám.

Více

Aktuální akční leták

Vyberte si z široké nabídky akčních produktů pro Vaše zdraví.

Více

Karty a poukázky

V naší lékárně můžete uplatnit tyto karty a poukázky

karty a poukázky

TÉMA MĚSÍCE

Tipy na dárky

Přemýšlíte nad dárkem pro své nejbližší? Zamysleli jsme se za vás a přinášíme vám pár tipů, se kterými určitě nešlápnete vedle.

Číst dál...

Potřebujete poradit?

V naší on-line poradně Vám rádi podáme informace o lécích, které doporučíme dle Vašich obtíží, o jejich účincích, způsobu použití, bezpečném užívání kombinací léků apod.

Vstoupit

Novinky e-mailem

Odebírat

Chcete pravidelně dostávat informace o akčních nabídkách a slevách? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Lékárna U Hygie - Vždy něco navíc!

Široký sortiment skladem

Žádné nahrazování podobnými léky. Váš lék je ihned k dispozici, jen ve výjimečných případech je třeba jej objednat a můžete ho mít k dispozici ještě týž nebo následující den.

Klid a bezpečí pro Vás

Naše zkušené magistry farmacie Vám ochotně poradí a vysvětlí vše, týkající se léků a jejich bezpečného užívání (např. při kombinaci s jinými léky, při specifických obtížích apod.)

To nejlepší pro vaše zdraví

V našem širokém sortimentu naleznete bez čekání vše, co vyžaduje zdravotní stav Vás i kohokoliv z Vaší rodiny. Poradíme Vám jak ušetřit a zároveň co nejúčinněji pečovat o zdraví.

Copyright © 2018 Arvisimax s.r.o. Všechna práva vyhrazena.