Poradny pro Vaše zdraví

Antibiotika – vše co potřebujete vědět

Antibiotický týden v prostředí lékáren

Zajímá Vás, proč se antibiotika musí užívat v pravidelných intervalech, proč musíte užívat celou předepsanou dávku, přestože se Vám ulevilo?
V  týdnu od 18. do 22. listopadu 2014 bude v lékárnách probíhat pátý ročník informační kampaně Antibiotický týden v prostředí lékáren. Přijďte se poradit do naší lékárny! Zapojily jsme se do projektu, rádi Vás uvítáme, poradíme Vám a odpovíme na Vaše otázky týkající se léčby antibiotiky.

Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na léčbu bakteriální infekce. Jsou proto vázány na lékařský předpis a pacienti by je rozhodně neměli užívat bez lékařského dohledu (například pokud Vám zbydou z předcházející léčby doma).

Kdy užívat antibiotika?

Antibiotika jsou účinná pouze proti bakteriálním infekcím – nemohou Vás vyléčit z infekcí, které jsou způsobeny viry, jako je běžné nachlazení nebo chřipka. Mezi příznaky běžného nachlazení se řadí zejména rýma a pálení v nosohltanu. Tyto příznaky trvají obvykle přibližně jeden týden a nevyžadují podání antibiotik.
Nejdůležitější při léčbě rýmy, kašle a bolesti v krku je zvýšit příjem tekutin a zachovat klidový režim. 
V takovém případě radíme pít teplý čaj a zodpovědně odpočívat na lůžku. V lékárně můžete zakoupit volně dostupná léčiva je vhodné používat, aby se příznaky onemocnění zmírnily. Nejčastěji se jedná o desinfekční pastilky pro bolesti v krku, kapky do nosu a přípravky na kašel. Lidé užívající léky na chronické potíže by na to měli lékaře a lékárníka upozornit, než začnou užívat další léky.
Většina infekcí horních cest dýchacích trvá asi dva týdny - nachlazení a rýma asi 1,5 týdne, bolest v krku asi týden, kašel jako následek nachlazení až tři týdny. Je důležité mýt sobě i dětem pravidelně ruce, například po kýchání a kašli, než se člověk dotkne jiných věcí nebo lidí.
Antibiotika při onemocnění virového původu skutečně nepomohou.
Při závažnějších příznacích jako je dále přetrvávající horečka, dechové obtíže, bolesti na hrudníku a rychlé zhoršování zdravotního stavu, vždy kontaktujte svého ošetřujícího lékaře. Může se jednat o závažnější bakteriální infekci, která naopak antibiotika vyžaduje. V lékárně si můžete zakoupit jednoduchý test, díky kterému z kapičky krve sami poznáte, jestli je jejich onemocnění virového nebo bakteriálního původu.

Jak užívat antibiotika?

Pokud lékař rozhodl, že antibiotika jsou nezbytná, je velice důležité, aby byla užívána správně a zodpovědně. nesprávným způsobem (nedoužívání celého balení, špatný časový režim) může vzniknout rezistence neboli odolnost bakterií na antibiotika a příští léčba pak již nemusí být účinná.

  • Užívejte antibiotika pouze tehdy, předepíše-li je lékař.
  • Dodržujte rady lékaře a lékárníka jak antibiotika užívat, aby mohla zůstat účinná i do budoucna.
  • Užívejte antibiotika po dobu, kterou lékař určil, a dodržujte časový režim užívání.
  • Neuchovávejte zbytky antibiotik. Pokud Vám během užívání lékař změnil lék, poraďte se s lékárníkem, jak zbylé léčivé přípravky zlikvidovat. Nikdy je nelikvidujte sami, lékárně zajistí jejich odbornou likvidaci!
  • Při užívání antibiotik se mohou objevit vedlejší účinky, jako například průjem. Je proto vhodné zároveň užívat tzv. probiotika.

Proč užívat antibiotika zodpovědně?

Zneužívání antibiotik vede pouze k tomu, že se bakterie stanou odolnými vůči antibiotické léčbě, takže pokud budete vy nebo vaše děti potřebovat antibiotika někdy v budoucnosti, nemusejí již účinkovat.

Zachování účinnosti antibiotik je zodpovědností každého z nás!

Projekt Antibiotický týden v prostředí lékáren je doprovodnou akcí celoevropského projektu Evropský antibiotický den 18. 11. 2014, který se koná již pátým rokem. Projekt České lékárnické komory (ČLnK) vznikl za podpory Státního zdravotního ústavu, Farmaceutické fakulty VFU v Brně, Mladých lékárníků a Světové zdravotnické organizace.

Klientská karta s výhodami

Připojte se do našeho Věrnostního programu a získáte výhody, které vycházejí vstříc vašim individuálním potřebám.

Více

Aktuální akční leták

Vyberte si z široké nabídky akčních produktů pro Vaše zdraví.

Více

Karty a poukázky

V naší lékárně můžete uplatnit tyto karty a poukázky

karty a poukázky

TÉMA MĚSÍCE

Tipy na dárky

Přemýšlíte nad dárkem pro své nejbližší? Zamysleli jsme se za vás a přinášíme vám pár tipů, se kterými určitě nešlápnete vedle.

Číst dál...

Potřebujete poradit?

V naší on-line poradně Vám rádi podáme informace o lécích, které doporučíme dle Vašich obtíží, o jejich účincích, způsobu použití, bezpečném užívání kombinací léků apod.

Vstoupit

Novinky e-mailem

Odebírat

Chcete pravidelně dostávat informace o akčních nabídkách a slevách? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Lékárna U Hygie - Vždy něco navíc!

Široký sortiment skladem

Žádné nahrazování podobnými léky. Váš lék je ihned k dispozici, jen ve výjimečných případech je třeba jej objednat a můžete ho mít k dispozici ještě týž nebo následující den.

Klid a bezpečí pro Vás

Naše zkušené magistry farmacie Vám ochotně poradí a vysvětlí vše, týkající se léků a jejich bezpečného užívání (např. při kombinaci s jinými léky, při specifických obtížích apod.)

To nejlepší pro vaše zdraví

V našem širokém sortimentu naleznete bez čekání vše, co vyžaduje zdravotní stav Vás i kohokoliv z Vaší rodiny. Poradíme Vám jak ušetřit a zároveň co nejúčinněji pečovat o zdraví.

Copyright © 2018 Arvisimax s.r.o. Všechna práva vyhrazena.