Poradny pro Vaše zdraví

Ze školky bez zbytečných nemocí? Jde to!

S nástupem dětí do školky začíná nekonečný kolotoč nemocí, kdy je dítě častěji doma v posteli než ve školce. Nemusí tomu tak ale být! Co pro to udělat?

Školka jako zkouška imunity

Není žádná novinka, že malé děti, které se kolem třetího roku života dostanou do kolektivu, začnou i více stonat. Mezi dětmi se viry a bakterie šíří doslova kosmickou rychlostí a imunita dostává pořádně zabrat. Ovšem i kontakt s viry je v pořádku a běžná dětská onemocnění jsou pro posílení imunity dokonce nezbytná. Pokud vaše dítě onemocní čtyřikrát za rok, berte to jako naprosto normální.

Jaké jsou nejčastější „školkové“ nemoci dětí?

Malé děti se potýkají nejčastěji s infekty dýchacích cest, záněty středouší a nosohltanu a také kašlem. Ve většině případů jsou na vině viry a bakterie. Obvykle si je děti předávají mezi sebou, takže k onemocnění dojde velmi rychle.

Víte, co ještě přispívá k onemocnění?

  • Nedozrálá imunita
  • Krátká doba kojení
  • Nedostatečně léčené infekty a krátká rekonvalescence po nich
  • Stres
  • Špatná výživa

5 zlatých pravidel pro silnou imunitu

Batolecí věk je velmi aktivní období, kdy se děti učí poznávat nové věci, řada z nich začíná chodit do jeslí či mateřské školky a stále častěji jsou mimo domácí prostředí. To všechno klade vysoké nároky na jejich imunitní systém, a proto je třeba ho podporovat po celý rok. 

1. Režimová opatření 

Batolata neizolujte a dopřejte jim dostatek pohybu venku na čerstvém vzduchu. Kontakt s vnějším světem zvyšuje jejich odolnost, tak je v tom podporujte. Nezapomínejte také na správné oblečení. Děti „nerozmazlujte“ a oblékejte je přiměřeně, tedy ani moc, ani málo. Vždy je vhodnější obléknout dítěti více vrstev, které můžete v případě potřeby kdykoli svléknout (nebo zase obléknout).

2. Správná strava 

Děti potřebují v tomto věku vyváženou, pestrou a zdravou stravu.  Patří sem zelenina, ovoce, luštěniny, obiloviny (dodávají sacharidy, vitaminy ze skupiny B, minerální látky a vlákninu), maso (dodává tělu železo a vitamín B12), tuky (dbejte na správný poměr živočišných a rostlinných tuků), vejce. Sladkosti nejsou vhodné, i když obecně mají děti rády cukr. Raději dejte přednost ovoci.

3. Mléčná složka 

Pro dítě je v prvních měsících nejlepší mateřské mléko, které obsahuje všechny živiny potřebné pro zdárný vývoj imunity dítěte. V případě, že už nemůžete kojit nebo je dítě již v batolecím věku, na mléko nezapomínejte ani nadále.

Kravské mléko ale není svým složením pro batolata zcela vhodné. Přednost dejte speciálním batolecím mlékům. Batolecí mléka obsahují prebiotika GOS/FOS a také LCP mastné kyseliny, které pomáhají posilovat imunitu. Batolecí mléka podávejte dětem alespoň do tří let, v pediatry doporučeném množství 300 ml – 500 ml denně. Kromě batolecího mléka by dítě mělo dostat ještě další 2-3 mléčné porce denně (jogurty, sýry, mléčné kaše atd.)

4. Přiměřená hygiena

Nepřehánějte to se sterilitou, dítě vyrůstající v přehnané čistotě není zdravější, jak se mylně mnohé maminky domnívají. Naopak, čím častěji se setká s vnějšími antigeny, tím lépe pro imunitu. A čím dříve, tím lépe – „naprogramovaná“ imunita je potřebuje, aby se mohla učit a rozvíjet. Platí to o infekčních stimulech, potravinách i zvířatech.

5. Otužování 

Posilujte imunitu svých dětí všemi možnými prostředky. Vhodné jsou časté procházky venku, díky kterým se dítě otužuje, návštěvy sauny (existují kurzy dětského saunování), solné jeskyně či plavání. Vhodně vybraná fyzická aktivita posiluje obranyschopnost dětí a snižuje ve výsledku nemocnost.

Když je dítě nemocné, nechte ho ležet v posteli co nejdéle

Říkáte si, že když už dítěti klesla teplota a má „jen“ rýmu, může se vrátit zpátky mezi děti do školky? To je bohužel velký omyl. Jakmile dítě přijde do kolektivu nedoléčené, je mnohem náchylnější na opětovnou virovou nebo bakteriální infekci. Proto pusťte dítě do školky až po úplném vyléčení.

Opatrně s antibiotiky – jsou dvousečná zbraň

Dětem neprospívá ani časté podávání antibiotik. Velmi často dokonce rodiče trvají na tom, aby jim je dětský lékař předepsal, přestože nejsou zapotřebí. Antibiotika působí proti bakteriální infekci, nikoliv virové, takže na rýmu, kašel ani teplotu nezaberou.

Pokud však antibiotika jsou potřeba, nezapomeňte na laktobacily.

Klientská karta s výhodami

Připojte se do našeho Věrnostního programu a získáte výhody, které vycházejí vstříc vašim individuálním potřebám.

Více

Aktuální akční leták

Vyberte si z široké nabídky akčních produktů pro Vaše zdraví.

Více

Karty a poukázky

V naší lékárně můžete uplatnit tyto karty a poukázky

karty a poukázky

TÉMA MĚSÍCE

Nová tvář lékárny U Hygie

Od 1. 8. 2018 jsme se stali plnohodnotným členem sítě lékáren PharmaPoint. Toto partnerství přináší řadu dalších podstatných výhod pro vás, naše zákazníky, v čele s novým věrnostním programem. Při této příležitosti jsme se také rozhodli pro rozsáhlé změny v prezentaci naší lékárny. Na jaké novinky se můžete konkrétně těšit?

Číst dál...

Potřebujete poradit?

V naší on-line poradně Vám rádi podáme informace o lécích, které doporučíme dle Vašich obtíží, o jejich účincích, způsobu použití, bezpečném užívání kombinací léků apod.

Vstoupit

Novinky e-mailem

Odebírat

Chcete pravidelně dostávat informace o akčních nabídkách a slevách? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Lékárna U Hygie - Vždy něco navíc!

Široký sortiment skladem

Žádné nahrazování podobnými léky. Váš lék je ihned k dispozici, jen ve výjimečných případech je třeba jej objednat a můžete ho mít k dispozici ještě týž nebo následující den.

Klid a bezpečí pro Vás

Naše zkušené magistry farmacie Vám ochotně poradí a vysvětlí vše, týkající se léků a jejich bezpečného užívání (např. při kombinaci s jinými léky, při specifických obtížích apod.)

To nejlepší pro vaše zdraví

V našem širokém sortimentu naleznete bez čekání vše, co vyžaduje zdravotní stav Vás i kohokoliv z Vaší rodiny. Poradíme Vám jak ušetřit a zároveň co nejúčinněji pečovat o zdraví.

Copyright © 2018 Arvisimax s.r.o. Všechna práva vyhrazena.